Форма входу
Меню сайту
Пошук
Теги
Головна » Статті » Як бути?! Що подарити?!

Мова тіла. Будь приємним співрозмовником!
Мова тіла. Будь приємним співрозмовником!



Вчені встановили, що так звана «мова тіла» має значно більший вплив на результати спілкування, аніж звичайна, словесна мова. Адже на те, що ми говоримо, тобто слова, припадає лише 7% інформації, яку людина отримує під час спілкування. Інші 93% розподіляються між невербальними (несловесними) виражальними засобами. Найефективнішим засобом впливу на співрозмовника, стверджують психологи, є жесто-мімічні засоби виражальності, на які припадає 55% впливу. Це наші рухи та вираз обличчя під час розмови. Другою за ефективністю впливу вважають так звану «парамову», якій відведено 38% впливу, сюди належить інтонація розмови, тембр голосу, паузи та інше.

Несловесне спілкування щиріше за слова, здебільшого саме спосіб поведінки викриває нашу внутрішню невпевненість. Адже словами можна обманути, тому що мовлення перебуває у сфері нашої свідомості. Натомість мова тіла належить до знакових систем підсвідомого. Вони не піддаються повному контролю свідомості і таким чином викривають співрозмовнику наші справжні почуття та наміри. Саме тому не варто недооцінювати важливе значення невербальної комунікації.

Щоб опанувати ази мови тіла, ми повинні уважніше приглядатися як до своїх жестів, так і до жестів оточуючих, а також навчитися їх контролювати й тлумачити. В цьому нам допоможуть базові знання загадкової невербальної мови, якою зазвичай виражаються почуття.

Відвертість - її прояви демонструються такими жестами відкритості, як от руки, долонями доверху, спрямовані до співрозмовника, це завжди асоціюється з правдою, щирістю та прозорістю намірів; знизування плечима; розщіпання ґудзиків чи знімання піджака під час розмови. Поспостерігайте за дітьми: вони відкрито показують долоньки, коли пишаються своїми досягненнями, і ховають руки за спину чи в кишені, коли провинилися.

Оцінювання може проявлятися в полярних жестах: від задуми та мрійливості (коли людина підпирає голову рукою) до сподівання вигоди для себе (енергійне потирання долонь). Сюди ж належить жест прискіпливого оцінювання - під-боріддя оперте на долоню, а вказівний палець витягнутий вздовж щоки, що мало б означати: «Подивимося, на що ти здатен». Схилена голова означає увагу до теми розмови і співмовця зокрема. Паузою для прийняття остаточного рішення щодо певного питання є чухання підборіддя та маніпулювання окулярами (протирати, вертіти, гризти ручку оправи).

Збентеження - характеризується коротким уривчастим диханням, бурмотінням собі під ніс. Схрещені на грудях, напружені руки сигналізують про спробу самозахисту. Вони формують своєрідний бар'єр, який мав би захистити людину від потенційної чи уявної небезпеки - це ознака того, що людина почувається невпевнено. Своєрідною спробою захисту є прогладжування шиї рукою або поправляння зачіски (у жінок).

Самоконтроль виявляється у рвучких жестах із докладанням чималої фізичної сили, які виказують бажання опанувати надмір почуттів та неконтрольованих емоцій. Проявляється у стиснутих за спиною кулаках, конвульсійним потисканням однією рукою кулака або передпліччя іншої, стискання підлокітників або країв столу. Це щось схоже на стан в очікуванні результатів важливих іспитів або чекання під дверима стоматолога.

Нервозність характерна для поведінки людини, яка не приховує свого роздратування темою розмови, її розгортанням чи самим співрозмовником. Від такої людини можна почути покашлювання, ніби прочищання горла, а також помітити спроби перервати розмову, що виявляється у грі мочкою свого вуха (пощипування, прокручування) - своєрідна спроба підсвідомо заблокувати вхід непотрібної інформації до вуха. Також внутрішнє нервове напруження (невпевненість, побоювання) може виражатися зовнішніми рухами пальців: малюк смокче палець, підліток гризе нігті, доросла людина грається ручкою чи олівцем.

Нудьга найпромовистіше виявляється в позіханні, підпиранні голови руками, постукуванні ногою чи ручкою, машинальному малюванні на папері, відстороненому пустому погляді в нікуди.

Зверхність (перевагу над співрозмовником) можна відчути вже при вітальному рукостисканні - впевнена в собі людина міцно потискає вашу руку, при цьому перевертаючи її таким чином, що його рука опиняється зверху. Також зверхність проявляється у недбалому сидінні «врозвалку», руках в кишені при розмові, викличному погляді. Натомість слабка людина подаватиме руку для привітання долонею догори, також іноді для компенсації почуття слабкості така людина може приймати показову позу « руки в боки», яка даватиме їй своєрідно опору. Або опиратиметься обома руками на стіл.

Про емоційний стан людини також може розповісти її поза при сидінні, а також постава при ходьбі. Схрещення ніг, ховання їх під крісло є ознакою невпевненості, так само як і сидіння на краєчку крісла, тримання сумочки на колінах (своєрідний бар'єр між собою та співрозмовником). Страх та внутрішню напругу виказує надмірне стискання руками підлокітників крісла або сумочки. Пряма осанка, випрямлені плечі, незворушний вираз обличчя означають надмірний самоконтроль. Натомість «розвалювання» в кріслі, витягнуті або закладені одна на одну ноги свідчать про неповагу до співрозмовника або просто погане виховання.

Оптимальною є невимушена осанка при сидінні: займіть зручну позу, обіпріться плічми на спинку, ноги злегка схиліть набік або тримайте вкупі, руки розташуйте на поруччях крісла або на колінах, можна з'єднати пучки пальців.

За ходою можна визначити впевнену в собі людину (випрямлений корпус, піднесена голова, трохи виставлене вперед підборіддя); гучна хода (стукання підборами) виказує людину, яка не вважається з іншими; підскоки і танцювальні кроки виражають безтурботність та веселість. Згорблена постава, схована в плечах голова, човгання ногами, навпаки, передають сум та пригнічення людини.

У людини є всього декілька хвилин, щоб справити перше позитивне враження, яке, зазвичай, має вирішальне значення для формування думки про незнайомого співрозмовника.

Основні «золоті правила» вдалої розмови:

- Одягнися відповідно до місця, де проходитиме зустріч: до театру не одягають джинси, а на ділові зустрічі сукню з відкритою спиною.
- Зустрінь співрозмовника хорошим настроєм та приємною усмішкою.
- При діловому потисканні рук - не стискай руку співрозмовника в'яло, також не тряси нею. Потиск повинен бути міцним і фіксованим в міру.
- Прийми відкриту поставу: не схрещуй рук чи ніг, не закривай обличчя, не відгороджуйся від співрозмовника.
- Підтримуй зі співрозмовником зоровий контакт, але не витріщайся на нього надмірно. Під час ділових переговорів люди дивляться на своїх співрозмовників 30-60 % усієї розмови. Довший зоровий контакт може скласти враження, що тебе більше цікавить не тема розмови, а сам співрозмовник.
- Не підвищуй голосу, навіть коли знервована. Також не бурмочи собі під носом. Говори поволі, чітко вимовляючи слова.
- Пануй над жестами, надмірна жестикуляція свідчить про знервованість.
- Не видавай нероздільних звуків - не потягуй носом, не відкашлюй, не вибухай заливним сміхом.
- Дотримуйся просторових засад близькості. Кожна людина має свою внутрішню межу близькості. Тому, якщо ти не є добре знайомий зі співрозмовником, не похлопуй його по спині, не хапай за руки та не сідай надто близько.

Те, як говорити, також є важливим:

- особі, яку бачиш вперше, відрекомендуйся. Говори виразно, щоб співрозмовник міг запам'ятати.
- Відповідно до ситуації вибери також спосіб мовлення (тембр голосу, гучність, інтонація), навіть словниковий запас - адже різними зворотами послуговуємося вдома чи при ділових переговорах.
- Уникай нецензурних слів, слів-паразитів та вигуків «еее», «ну» та інших.
- Не сконцентровуй увагу лише на собі, коли хочеш, щоб тебе поважали - навчися слухати співрозмовника.
- З незнайомими людьми розмовляй на нейтральні теми (вихідні, хобі, домашні улюбленці), щоб не запанувала гнітюча тиша. Не варто при першому знайомстві емоційно відгукуватися про свого начальника, колег по роботі, подруг чи рідних.

Коли вас чекає важлива розмова, від якої залежатиме майбутнє, спробуйте пригадати нехитру науку мови тіла і вплинути на співрозмовника не лише переконливими фактами та доведеннями, а застосуйте і невербальні засоби. Жести, міміка, постава - ваша невидима зброя задля досягнення бажаного результату.

Категорія: Як бути?! Що подарити?! | Додав: folia (04.04.2010)
Переглядів: 3538 | Теги: Подарок | Рейтинг: 2.0/1
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Друзі сайту
Притулок для тварин "Милосердя"

Статистика


Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Погода у Львові